Magas vérnyomás és LDL Koleszterin csökkentés
A krill olaj csökkenti a vérben a trigliceridszintet, a rossz koleszterin szintjét, ami által tisztán tartja az artériákat, gátolja a lerakódások kialakulását, kedvezően hat a vérnyomásra és a szív egészségére is.
A krill olajban található Omega-3 zsírsavak meggátolják a vérlemezkék összetapadását, így nem sűrűsödik be a vér, ezáltal csökken a magas vérnyomás és a trombózis kockázata is.
A krill olaj segít stabilizálni az ateroszklerotikus plakkokat, ami által megelőzhető az érelmeszesedés, valamint gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, így például a hirtelen szívhalál kockázata is csökkenthető.
A krill olajban lévő EPA, csökkenti a tromboxán túltermelődését, így gátolja a vérrögképződést, míg a DHA csökkenti a magas vérnyomást, a keringési betegségek és a szívinfarktus kockázatát, de a vércukorszintre is jótékonyan hat.
A krill olaj csökkenti a ventrikuláris fibrilláció veszélyét, vagyis segít a szívritmuszavar és az abból adódó halálozások megelőzésében.
A vérnyomást az endothel funkcióra kifejtett hatása miatt enyhén csökkenti, és növeli a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyságát. A krill olaj elősegíti a természetes nitroglicerin termelődését, amivel támogatja a szívben található erek elzáródásának megakadályozását.
A krill olajban jelen van a foszfatidilkolin is, mely egy stresszcsökkentő vegyület. A belső stressz csökkentésével, mérsékelhetjük az olyan stresszel összefüggő szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mint amilyen az infarktus vagy a stroke.
A foszfatidilkolinok nélkülözhetetlenek a glükózfelvételhez, a glikogén szintézishez és a magas koleszterinszint csökkentéséhez is.
Klinikai vizsgálatokban a krill olaj csökkentette a rossz koleszterin és a triglicerid szintjét, miközben növelte a jó koleszterint. Ezáltal javítja a vérkeringést, erősíti a szívet, így hozzájárul a szívroham, az agyvérzés és a keringési betegségek megelőzéséhez.
Egy 120 résztvevővel elvégzett, placebo kontrollált kettős vak vizsgálatban 30 beteg kapott krill olajat, 30 beteg halolajat, és 30 páciens placebót 3 hónapon keresztül. Napi 1 gramm krill olaj 34 %-kal csökkentette a rossz koleszterin szintjét, 43,5 %-kal növelte a jó koleszterint a placebóhoz képest. Emellett csökkentette a trigliceridek szintjét is.
Ezzel szemben napi 3 gramm halolaj csupán 4,5 %-kal csökkentette az LDL-koleszterinszintet, és 4,2 %-kal növelte a HDL-koleszterin szintjét.
Egy norvég egyetemen 113 olyan embert vizsgáltak meg 2 héten keresztül, akik triglicerid-és koleszterinszintje normális vagy enyhén emelkedett volt. A résztvevők egy része naponta fogyasztott krill olajat (543 mg EPA plusz DHA), másik részük halolajat (846 mg EPA plusz DHA), a többiek pedig nem kaptak semmilyen táplálékkiegészítőt.
Az EPA és a DHA teljes mennyisége a krill olajjal kezelt csoportnál 37%-kal kevesebb volt ugyan, de az eredmény egyenlő lett, sőt, a krillet fogyasztók esetében sokkal jobbak voltak a koleszterin és a triglicerid arányai, ami fontosabb a szívbetegségek szempontjából, mint a koleszterinszint önmagában.
Vérnyomással és koleszterinnel kapcsolatos kutatási hivatkozások:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28812326
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28371906
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27292941
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27279841
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26666303
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26504524
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24461313
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15656713
Agyserkentő és Idegrendszer támogató hatás
A krillben lévő asztaxantin áthatol a vér-agy gáton, elraktározódik az agyszövetekben, így hosszú távú védelmet nyújt, míg az Omega-3 csökkenti a depressziót, a szorongást, növeli a memóriát, és jobb hangulatot biztosít.
A krill olajban lévő Omega-3 zsírsavak kulcsfontosságúak az agysejtek közötti kommunikáció zavartalan működésében. Agyunk kb. 60%-a zsír, melyből nagyjából 15-20%-át a DHA teszi ki, főként az agykéregben. A DHA egyedi szerkezeti tulajdonságai megfelelő feltételeket biztosítanak a sejtmembránok funkcióinak optimális működéséhez, főként a szürkeállomány esetén.
A DHA az idegsejtek összetevője is, ha nincs elegendő belőle a szervezetben, akkor az idegsejtek merevvé válhatnak, és a sejtek közötti neurotranszmissziós folyamatok, vagyis az ingerület átvitel sérülhet. Továbbá alacsony DHA-szint esetén jelentkezhet depresszió, mániás depressziós (bipoláris) zavar, memória problémák, de akár Alzheimer-kór is.
Az Omega-3 hatására egyensúlyba tud kerülni az agyban a szerotonin és a dopamin szintje.
Már azt is kimutatták, hogy a DHA prekurzora (előfutára) lehet a neuroprotectin (NPD1) molekulának, ami védi a központi idegrendszert. Az NPD1 támogatja az idegsejtek regenerálódását, segít fenntartani a homeosztázist (belső környezet állandósságát), illetve védi az idegsejteket és a retinát az oxidatív károsodásoktól.
A kutatások alapján feltételezhető, hogy a DHA az idősebb korosztály esetén is nagymértékben képes javítani a kognitív funkciókon.
Az EPA szintén fontos szerepet játszik az idegsejtek közötti jeltovábbításban, ráadásul csökkent a depressziót fokozó vegyületek szintjét is.
A The Nutritients folyóiratban megjelent cikk szerint az Omega- zsírsavak nélkülözhetetlenek a megfelelő agyműködéshez, az idegrendszer normális fejlődéséhez, illetve számtalan idegrendszeri betegség megelőzéséhez.
Több kutatás kimutatta, hogy az Omega-3 zsírsavak nagymértékben javítják a memóriát, akár 15%-kal is.
Az új-zélandi Massey Egyetem orvoscsoportja 176 egészséges felnőtt részvételével végzett vizsgálatot, akik fél éven keresztül minden nap fogyasztottak DHA-t.
A kísérletben megfigyelték az alanyok kognitív működését és memóriáját, és összehasonlították a placebót kapó csoport eredményeivel. Az Omega-3 zsírsavat szedők memóriájának és munkamemóriájának minősége és gyorsasága is elképeszt mértékben javult.
Más kutatások megállapították, hogy az alacsony Omega-3 szinttel rendelkező gyerekek szellemi teljesítménye kisebb, főként a matematikai feladatok elvégzése során, de az olvasási nehézségek is gyakoriak. Azonban ha krill olajat fogyasztottak, akkor már 2 óra után megfigyelték a szellemi teljesítmény javulását. Hiperaktív és figyelemhiányos gyerekek esetén is kedvező eredményeket mutatott az Omega-3 pótlása.
Az EPA és a DHA mellett a krill olajban van egy komplex foszfolipid profil, köztük a foszfatidilkolin, amiben sok kolin található, mely hatékony stresszcsökkentő vegyület. A foszfatidilkolin állítja elő az acetilkolin nevű neurotranszmittert, mely fontos a memória, a koncentráció, az emlékezet és a figyelem fenntartása szempontjából.
A krill olaj ezekre mind jótékony hatással rendelkezik, kutatások igazolják, hogy javítja a rövidtávú memóriát és emeli a hangulatot is.
Agyműködéssel kapcsolatos kutatási hivatkozások:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29350764
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29182579
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28492670
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24098072
Szem erősítő, Látásjavítás
A krill olajban található DHA körülbelül 30-60%-át teszi ki a retinának, így a szem egészsége szempontjából is nélkülözhetetlen. Tudományos szakemberek szerint, ha hetente legalább egyszer fogyasztunk Omega-3 zsírsavat, akkor megfelelő védelmet biztosítunk az időskori makuladegebneráció, vagyis az AMD ellen, mely akár vakságot is okozhat.
Egy Londonban elvégzett vizsgálat szerint az Omega-3 akár 50%-kal is képes csökkenteni az AMD kialakulásnak kockázatát.
Egy másik kísérletben 4500 férfit és nőt vizsgáltak, akik étrendjét Omega-3 zsírsavval egészítették ki, minek eredményeként 40%-kal csökkent az AMD kialakulási esélye. A vizsgálatot vezető Astrid Fletcher professzor szerint az eredmény az Omega-3 érvédő és gyulladásgátló hatásának tudható be.
A krill olajban található asztaxantin jelentősen támogatja és védi a szem egészségét, mivel áthatol a vér-retina gáton, és el tud raktározódni a makulában, így kiemelt antioxidáns és gyulladásgátló védelmet biztosít a szemeknek. Az asztaxantin ezáltal gátolja a szürkehályog és a makuladegeneráció kialakulását is.
A krill olaj fogyasztása ajánlott például számítógép előtt dolgozóknak, mivel mérsékli a szem fáradtságát és szárazságát, illetve javíthatja a látás élességét, megelőzheti a látásproblémákat.
Szemekkel kapcsolatok kutatási hivatkozások:
Ízületi gyulladás, Porckopás
A krill olajban lévő Omega-3 és asztaxantin kiemelkedő gyulladáscsökkentő képességgel rendelkezik. Az Omega-3 ráadásul kenőanyagként beolajozza az ízületeket, így jelentősen támogatja, hogy az ízületek súrlódás nélkül tudjanak mozogni.
Az asztaxantin képes megzavarni az ízületi gyulladásokat okozó enzimek és fehérjék működését.
A krill olaj hatására csökken a leukotroinek száma, melyek a gyulladásos szövetreakciókat indukálják. A krill olajból már kis mennyiség is javulni kezd az ízületek mozgékonysága, csökken az ízületek merevsége, funkcionális zavara és a fájdalomérzet is.
A krill olaj fogyasztása segít fenntartani az Omega zsírsavak egyensúlyát az emberi szervezetben, így támogatja az ízületek működését, azok fájdalommentes mozgását.
2002-ben a The Journal of the American College of Nutrition című lapban írták le, hogy az Omega-3 zsírsavak közül a DHA és az EPA fogyasztása igen kedvező hatású reumás arthritisz esetén. Naponta 300 mg krill olaj 7-14 napon keresztüli adagolása szignifikáns javulást okozott ízületi gyulladás esetén. Hasonló eredményt napi 9000 mg halolaj fogyasztásával lehetne elérni.
Ugyanebben a folyóiratban jelent meg egy elemzés, mely szerint krill olaj gyulladáscsökkentő hatásával támogatja az ízületek egészségét, mivel növelte az ízületek mozgathatóságát, javította az olajozottságukat is.
A Harvard Medical School kutatásai szerint az Omega-3 nagyobb dózisú pótlása kedvezően hat rheumatoid arthritis esetén.
Ízületi gyulladással, porckopással kapcsolatos kutatási hivatkozások:
Sejtfal erősítő
A foszfatidilkolin erősíti és védi a sejtmembránt, és alapvető fontosságú az információáramláshoz, az energiatermeléshez és a nátrium-kálium pumpa megfelelő működéséhez.
Ha túl gyenge a sejtmembrán, akkor jóval könnyebben képesek például a vírusok kárt okozni a sejtben. Érdemes tudni, hogy a sejtek körülbelül 44%-a koleszterinből és foszfolipidekből tevődik össze.
A krill olajban az Omega-3 zsírsavak, a DHA és a EPA duplaláncú foszfolipid szerkezetben van jelen. Az emberi szervezetben a zsírok a sejtekben szintén foszfolipid formában találhatóak meg. A foszfolipid EPA részéhez hozzá kapcsolódik az asztaxantin nevű rendkívül erős antioxidáns vegyület is.
A krill olajban lévő EPA és DHA foszfolipid szerkezetük miatt jóval könnyebben be tud jutni a mitokondriumba (DNS) és a sejtmagba. A krill olaj az EPA és a DHA mellett tartalmaz egy komplex foszfolipid profilt is, köztük a foszfatidilkolint, ami természetes emulgeálószerként funkcionál.
A krill olajban lévő foszfolipidek alapvető részei a sejtműködésnek, mivel a sejtfelszíni membránok és a sejtekben található membránok szerkezeti alkotóelemei. A foszfolipidek kulcsfontosságúak az idegrendszer működésében és a májfunkciókban is.
Gyulladás csökkentés mindenhol
A folyamatosan fennálló krónikus gyulladások a szervezetben kóros elváltozások kialakulását idézhetik elő. Az Omega-3 zsírsavak képesek csökkenteni a gyulladásokat a testünkben, amit a gyulladást jelző citokinek, illetve a C-reaktív fehérje (CRP) magas szintjével bíró betegeken elvégzett vizsgálatok bizonyítanak.
Egy kettős vak kísérletben 90, magas CRP szinttel rendelkező betegnek adtak naponta 300 mg krill olajat, aminek következtében 1 hónap alatt 30%-kal csökkent a CRP szint a placebóhoz viszonyítva. Ezzel szemben a halolaj nem csökkentette a CRP szintet legalább másik 4 tanulmány szerint.
A krill olajban található Omega-3 zsírsavak és az asztaxantin bivalyerős gyulladásgátló hatással rendelkeznek. Az Omega- zsírsavak a legerősebb gyulladáscsökkentő vegyületek közé tartoznak, amit az orvostudomány is számtalan kettős vak kísérletben bizonyított mára.
Az asztaxantin pedig az egyik legerősebb antioxidáns erejű vegyület, így rendkívül hatékonyan képes semlegesíteni a szabadgyököket, melyek felelősek a gyulladások kialakulásáért testszerte.
A Southamptoni Egyetemen Philip Calder és munkatársai 23 olyan páciens részvételével végeztek kísérletet, akik előzőleg szkeptikus sokkon vagy szisztémás gyulladáson estek át. A betegeknek intravénásan adagolták a krill olajat, 10 beteget pedig hagyományos módszerekkel kezeltek.
A vizsgálat eredményeként kiderült, hogy a krill olajjal kezelt pácienseknél felgyorsult a gyógyulási folyamat, rövidebb idő alatt enyhültek a gyulladások, illetve minden fiziológiás mutató hamarabb érte el a normális értéket. Továbbá a krill olajjal kezelt betegek mindegyike előbb hagyhatta el a kórházat, mint az a 10 ember, akik csak a hagyományos kezelésben részesültek.
Gyulladásokkal kapcsolatos kutatási hivatkozások:
PMS
A premenstruációs szindróma egy komplex hormonális változás, ami igen kellemetlen tüneteket okoz sok nőnél a menstruációt megelőző időszakban.
A krill olaj a benne lévő Omega-3 zsírsavak miatt kivételesen kedvező hatású a hormonális rendszerre, mivel a hormonháztartás működéséhez nélkülözhetetlenek a zsírok, köztük az Omega-3 is.
A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma alapvetően valamilyen hormonális egyensúlybeli zavar miatt alakul ki, ezért a legfontosabb helyreállítani a szervezet hormonális egyensúlyát.
Egy kanadai egyetemen 36 nő részvételével összehasonlították a krill olajat és a halolajat PMS esetén, napi 2 gramm adagolásával. A vizsgálat eredményeként az derült ki, hogy a krill olajat fogyasztó nők esetén a menstruáció előtti időszakban sokkal kevesebb fájdalom és más fizikai és érzelmi panasz jelentkezett, mint a halolajat szedő hölgyeknél.
Mind a halolajat, mind a krill olajat fogyasztók beszámoltak a hastáji kellemetlenségek, a súly és a duzzadás csökkenéséről, de csak a krill olajat fogyasztó nők tapasztalták a stressz, a kellemetlen közérzet, a mellérzékenység, a puffadás, az ízületi fájdalmak, a depresszió jelentős mértékű enyhülését.
Más krill olajjal végzett vizsgálatok is igazolták, hogy a PMS-től szenvedő nők tünetei, köztük a fájdalmak, a fokozott ingerlékenység, a súlygyarapodás, az ödémák és más bőrproblémák nagymértékben csökkentek.
PMS-sel kapcsolatos kutatási hivatkozások:
A Teherbeesés elősegítése
A krill olaj jelentősen támogatja a hormonrendszer működését a benne lévő Omega-3 zsírsavakkal, így hozzájárul a sikeres megtermékenyítéshez is.
A nők méhében gyakran felborul az Omega-3 alapú értágító hatású prostacyclin szint és az érszűkítő hatású thomboxane szint egyensúlyi állapota, ami sokszor megakadályozza a teherbeesést.
Kísérletek során bizonyították, hogy a rendszeresen fogyasztott Omega-3 visszaállítja ezeknek a vegyületeknek az egyensúlyát, így a méhen belül helyreáll az optimális vérkeringés, ezáltal megnő a teherbeesés valószínűsége is.
Hölgyeknek ajánlott a krill olajat akár már fél évvel a babatervezés előtt elkezdeni fogyasztani, már csak azért is, mert az Omega-3 csökkenti a koraszülés valószínűségét is.
A krill olaj tartalmaz asztaxantint is, mely talán a legerősebb antioxidáns vegyület, így kivételes hatékonysággal száll szembe a szabadgyökökkel. Férfiaknál a környezeti káros hatások a spermák mozgékonyságának csökkenését eredményezik. Továbbá rengeteg szabadgyök is keletkezik a spermákban, ami szintén nagymértékben csökkenti a megtermékenyítő-képességet.
Bizonyos kutatások már igazolták, hogy az asztaxantin képes jelentősen csökkenteni a szabadgyökök számát a spermákban, ezáltal nagymértékben növeli azok mozgékonyságát is. Ezért férfiaknak fokozottan ajánlott a krill olaj fogyasztása babatervezés előtt.
Teherbeeséssel kapcsolatos kutatási hivatkozások:
A táplálkozási hiányosságok kiküszöbölése, Omega-3 pótlás a Bioglan krill olaj segítségével
Hazánkban a legtöbb ember közel sem fogyaszt elegendő olyan ételt, melyekből megfelelő mértékben pótolhatóak lennének a létfontosságú Omega-3 zsírsavak. A zsírsavak testünk fő alkotórészei közé sorolhatóak, ezért rendkívül lényeges, hogy milyen zsírsavakat juttatunk szervezetünkbe táplálkozásunk során.
Egészségi állapotunkat nagymértékben befolyásolja a szervezetben lévő jó és rossz zsírsavak aránya, ahogy a betegségekkel szembeni védekezőképességünket is.
Az Omega-3 zsírsavak mindenképpen az egyik legfontosabb zsírsavak, mivel mára tudományosan igazolt, hogy elengedhetetlenek a különféle betegségekkel szembeni ellenálló-képesség fokozásához, az egészség megőrzéséhez és a teljes szervezet optimális működésének biztosításához.
Az Omega-3 zsírsavak esszenciális, azaz létfontosságú zsírsavak, mivel szervezetünk nem képes őket előállítani, így pótlásuk kizárólag táplálkozás útján lehetséges.
Az Omega-3 zsírsavak egyik legjobb forrása mindenképpen a krill olaj, mivel éppen olyan formában (foszfolipifd) találhatóak meg benne, mint ahogyan az emberi szervezetben is jelen vannak. Ezért a krill olaj zsírsavjait nem kell szervezetünkben átalakítania, így rendkívül jól hasznosulnak testünkben.
Az Omega-3 zsírsavak legfontosabb hatásai szervezetünkben:
- gyulladáscsökkentő képességükkel jelentősen támogatják a kötőszövetek és az ízületek egészségét, javítják a mozgást;
- fokozzák a szemek egészségét, javítják a látás minőségét;
- támogatják a teljes szív- és érrendszer egészségét;
- jelentősen segítik az ingerületátvitelt és a megfelelő agyműködést, mivel az idegsejtek membránjainak legfőbb alkotóelemei;
- elengedhetetlenek a hormonrendszer egyensúlyi állapotához és egészséges működéséhez;
- növelik a termékenységet nőknél és férfiaknál is, csökkentik a koraszülés kockázatát, támogatják a magzat megfelelő fejlődését;
- javítják a sejtek membránjainak rugalmasságát, és az alapvető sejtszintű folyamatokat.
Hormon kiegyensúlyozás
A krill olajban lévő Omega-3 zsírsavak a hormonrendszer legfontosabb tápanyagjai, így a krill olaj fogyasztása szinte mindenféle hormonális probléma esetén kedvező hatású. A krill olaj ezért segíthet többek között petefészek- és prosztataproblémák, premenstruációs szindróma, meddőség, mellékvese és pajzsmirigy problémák esetén is.
A hormonok és az ingerületátvivő anyagok olyan kémiai hírvivő vegyületek, amiknek köszönhetően a testünket felépítő több trillió sejt képes egymással kommunikálni.
Ezeknek a receptoraik a sejtmembránokban lebegnek, amiket úgy célszerű elképzelni, mint sok apró kulcslyukat, amikbe ha bekerül a megfelelő kulcs, vagyis a kémiai hírvivő anyag, akkor megtörténik a sejtekben a változás.
E receptorok helyes működéséhez elengedhetetlen feltétel, hogy a sejtmembrán rugalmas és cseppfolyós legyen. Ehhez pedig az Omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek, így hiányuk esetén a hormonrendszerek nem képesek egészségesen működni.
Így az Omega-3 zsírsavak hiányos állapotában könnyen alakulhat ki például depresszió, tanulási és koncentrációs zavarok, skizofrénia vagy akár inzulinrezisztencia is.